Hurikány, cyklony, tajfuny

 

Autor: INT

 

Hurikán, cyklón a tajfun

Pojem hurikán, stejně jako cyklón a tajfun, se používá pro tropické cyklóny v Atlantiku, zejména v Karibském moři, a v severním a jižním Pacifiku.Tropická cyklóna má známý vzhled obrovské rotující oblasti oblaků se silnými větry a bouřkovými jevy. Můžeme si ji představit jako obrovský tepelný motor.

Příznivými podmínkami pro vznik tropické cyklóny jsou existující poruchy počasí, teplá voda oceánu, vysoká vlhkost vzduchu a relativně malé pohyby vzduchu. Když takové podmínky panují dostatečně dlouho, může tato kombinace vyvolat silné bouře, neuvěřitelné vlny, prudké lijáky a záplavy.Tropické cyklóny jsou v různých částech světa rozdílně nazývány, i když se jedná o bouře, působící na stejném principu: v Severní Americe je to hurikán, v Mexiku Chubasco na Haiti Taino, v Asii je nazývána tajfunem, na Filipínách Bagyo, v Austrálii a na Novém Zélandu Willy-willy.


Katastrofa se jménem

Kvůli snadnější komunikaci se tropickým bouřím dávají jména. Seznamy jmen připravují příslušné regionální organizace několik let dopředu. Původně se bouře označovaly jménem svatého, který měl v daný den jmeniny, později meteorologové pojmenovávali bouře libovolně, např. jménem neoblíbeného politika.

Dnes se používá standardizovaný systém, ve kterém se bouře v průběhu roku pojmenovávají jmény postupně podle abecedy. Používají se zpravidla anglická, francouzská či španělská jména, neboť toto jsou nejčastější jazyk v místech, kde se tropické cyklóny vyskytují.

Původně se používala zásadně ženská jména, kvůli politické korektnosti se však dnes používají jak mužská, tak ženská jména, která se pravidelně střídají.

Jména se používají opakovaně, pokud však bouře způsobí obzvláště vysoké škody, její jméno se ze seznamu vyřadí.


POHROMY ZPŮSOBENÉ HURIKÁNEM

Řádění hurikánů a cyklónů je každoročním postrachem milionů lidí a úplný výčet těchto katastrof by vydal na celou knihu. Zmiňujeme proto jen několik z nich, které svým rozsahem patří k nejhorším.

Zatímco řádění hurikánů v USA je pečlivě zdokumentováno a oběti i škody na majetku jsou poměrně přesně vyčísleny, například nedávný cyklón Nargis v Barmě, který počtem mrtvých patří mezi nejkrutější v historii, na přesné vyčíslení obětí i škod ještě stále čeká.


Hurikán Agnes na východním pobřeží USA

 

Tento hurikán zasáhl východ Spojených států v červnu roku 1972. Nejdříve zasáhl silnými bouřemi Floridu, nejhorší úder tohoto hurikánu ale zaznamenal severovýchod Spojených států, kde Agnes způsobila silné deště, které vedly k rozsáhlým záplavám od Virginie až k New Yorku.

Agnes způsobila ve Spojených státech 122 úmrtí, z toho devět na Floridě a zbytek na severovýchodě území. Dalších sedm obětí bylo zaznamenáno na Kubě. Ztráty na majetku byly vyčísleny na 2,1 miliardy amerických dolarů, což by nyní, po započítání inflace, znamenalo přibližně 12 miliard dolarů.


Hurikán Mitch ve Střední Americe

Hurikán Mitch zasáhl Střední Ameriku na přelomu října a listopadu 1998. Experti jej tehdy označili za jeden z nejničivějších hurikánů v historii.

Vítr dosahoval rychlosti až 290 kilometrů za hodinu a jeho vinou zemřelo kolem 12 tisíc lidí. Zničena byla téměř veškerá infrastruktura a dvě třetiny úrody.


FloydAutor: wikipedia.org 

 

Hurikán Floyd v Severní Karolíně

Hurikán Floyd se zformoval počátkem září 1999 a postupně sílil. S obrovskou silou se přehnal přes Bahamy, které těžce poničil.

Jeho hrozba vyvolala do té doby největší evakuaci v dějinách USA, své domovy na východním pobřeží USA opustilo více než 2,5 miliónu obyvatel v pěti státech.

Hurikán Floyd se kus před pobřežím překvapivě obrátil na sever a podstatně zpomalil. Velká část obyvatel věřila, že nebezpečí pominulo. Bohužel to byl omyl – Floyd sice přestal být nebezpečný silou větru, stále ale představoval hrozbu pro enormní množství srážek, které nesl a které následně spadly na poměrně malém území, stále ještě nasáklém vodou z předešlého hurikánu Dennis.

Většina vody dopadla na Severní Karolínu a to zejména v povodí řeky Tar a způsobila jedny z nejstrašnějších povodní v historii státu.

Řada měst na řece Tar byla zcela zničena a musela být vybudována úplně znovu. Například v Princeville se řeka Tar převalila přes speciální protipovodňovou hráz a pokryla město do výše šesti metrů na více než deset dní.

V době svého řádění byl Floyd nejsmrtonosnějším hurikánem od hurikánu Agnes v roce 1972. Zabil 57 lidí, z toho 34 v Severní Karolíně, a způsobil škody ve výši 4,5 miliardy dolarů.


New OrleansAutor: wikipedia.org

Hurikán Katrina v New Orleans 

 

Obyvatelé přístavního města New Orleans v americkém státě Luisiana na srpen roku 2005 zřejmě nikdy nezapomenou.

Poté, co se zprvu poměrně mírný hurikán přehnal přes Floridu a získal novou sílu nad Mexickým zálivem, byla ve městě 27. srpna zahájena nepovinná evakuace. Asi 80 obyvatel New Orleans své domovy opustilo ještě před bouří, zbytek zůstal ve městě.

29. srpna se strhlo peklo. Silný vítr zničil město, roztříštil okna, hromadil odpad po celém městě a přinesl silný déšť a záplavy. Ochranné hráze a obranné prostředky neudržely Mississippi v korytě a následkem toho byla zaplavena větší část města, která se nacházela i pod normální úrovní hladiny řeky. Situace se ještě zhoršila, když se protrhly další 4 kanály. Na některých místech dosáhla voda až výšky 7,6 metrů.

30. srpna začala voda ustupovat a odhalovala pohled na zkázu, kterou hurikán Katrina způsobil. Náklady na opravy a škody způsobené hurikánem Katrina byly vyčísleny na 10 až 25 miliard dolarů. Ekonomická ztráta byla vyčíslena na 100 miliard dolarů. Ztráty na lidských životech vystoupaly až na hrůzné číslo, uváděné v rozmezí mezi 1200 – 1600. Nejhůře postihlo řádění hurikánu chudé černošské čtvrti, kde byl i největší počet obětí na životech.

Zatímco před Katrinou měla celá aglomerace New Orleans přes 1,3 milionu obyvatel, v současnosti je jejich počet přibližně o třetinu nižší.

Po úderu Katriny byl prezident Bush tvrdě kritizován za pomalou reakci a nedostatečnou bezprostřední pomoc. Hurikán Katrina byl později označen za „největší civilní technickou katastrofu v historii USA“.


Hurikán Stan v Guatemale

V říjnu 2005 zahynuly v Guatemale při běsnění hurikánu Stan asi 4 tisíce lidí. Indiánské vesnice Panabaj a Tzanchaj asi 180 kilometrů západně od guatemalské metropole pohřbila šestimetrová vrstva bahna.

Záchranáři nevěděli, kde přesně mají po obětech pátrat a snažili se skrze nánosy bahna prokopat ke střechám obydlí. Celá oblast byla nakonec prohlášena za masový hrob.


Cyklónom najťažšie zasiahnutá oblasť Irrawaddy delta v Mjanmarsku.Autor: SITA 

 


Zdroje: wikipedia.org, e-Počasí.cz

 

Výběr nejhorších cyklonů a tajfunů v Asii za posledních 50 let

Cyklon Sidr, který ve čtvrtek zasáhl Bangladéš si vyžádal nejmémě 3000 obětí.

Autor: ČTK

26.-27. září 1959 – Tajfun Vera, který se přehnal nad japonským ostrovem Honšú, si vyžádal asi 4500 lidských životů.

Květen 1963 – Počet obětí cyklonu řádícího v Bangladéši dosáhl 22.000.

Květen-červen 1965 – Cyklony v Bangladéši připravily o život 47.000 lidí.

Prosinec 1965 – Cyklon, který se přehnal nad Pákistánem, si vyžádal 30.000 lidských životů.

Duben 1969 – Při cyklonu v Bangladéši zemřelo 5000 osob.

Listopad 1970 – Nejtragičtější cyklon za poslední desítky let zasáhl Bangladéš; zahynulo 300.000 osob, podle některých zpráv jich bylo až milion lidí.

Říjen 1971 – Cyklon, který zasáhl indické státy Urísa a Západní Bengálsko, si vyžádal 25.000 lidských životů.

Listopad 1977 – Nad pobřežím jihoindického státu Ándhrapradéš se přehnal silný cyklon; přes 10.000 lidí přišlo o život.

Květen 1985 – Cyklon zasáhl jižní pobřeží Bangladéše a přilehlé ostrovy; počet obětí dosáhl 20.000.

Duben 1991 – Pobřeží Bangladéše zasáhl cyklon, který si vyžádal 140.000 lidských životů.

Listopad 1991 – Tajfunu Ruth ve střední části Filipín padlo za oběť téměř 7000 osob.

29. října 1999 – Cyklon zasáhl pobřeží východní Indie, především stát Urísa, a zabil 15.000 lidí.

15. listopadu 2007 – Cyklonu Sidr a následným povodním v Bangladéši podlehlo asi 3500 lidí.

3. května 2008 – Počet obětí cyklonu Nargis, který se přehnal přes Barmu, dosáhl téměř 22.500. Dalších 41.000 lidí se pohřešuje.

12. září 2017 – Hurikán Irma má na svědomí 55 obětí, 24 na Malých Antilách, 10 na Kubě, 3 v Portoriku, 1 na Haitách a 17 v USA.

 

Tropical Cyclone Windspeed Scale
Storm Caregory mph km/hr
Tropical Depression TD <39 <63
Tropical Storm TS 39-73 63-118
Hurricane Cat 1 74-95 119-153
Hurricane Cat 2 96-110 154-177
Intense Hurricane Cat 3 111-130 178-210
Intense Hurricane Cat 4 131-155 211-250
Intense Hurricane Cat 5 >155 >250